ROSJA: KRAJ, JĘZYK, OBYCZAJE

                                                          Co warto zobaczyć                                                       

 Sobór Wasyla Błogosławionego

moskwa1

 Przy wejściu na najbardziej znany plac w Moskwie – Plac Czerwony , naszym oczom okazuje się wyjątkowo ładna  świątynia, bardziej przypominająca bajeczny domek niż miejsce uczczenia Boga i modlitwy. Wyjątkowo ładne kopuły, z których każda jest zdobiona inaczej, zwieńczają całą budowle. Nasycenie elementów i kolorów sprawia że zapiera dech w piersi. Warto zobaczyć  tę budowlę na własne oczy!

 

Białe noce” 

We wspomnianym już Petersburgu  w okresie od połowy czerwca do połowy lipca można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko astronomiczne, a mianowicie tak zwane „Białe noce”. Charakteryzuje się ono  tym, że w nocy nie zapada całkowita ciemność,  lecz przez całą noc utrzymuje się zmrok .

 

Moskiewskie metro

%d0%bc%d0%b5%d1%82%d1%80%d0%be

Jest jednym z najładniejszych na całym świecie. Stanowi też wyjątkowy pomnik architektury i sztuki socrealistycznej ze względu na zdobienia architektoniczne, mozaiki i rzeźby umieszczony na różnych jego stacjach.

 

Religie od chrześcijaństwa po buddyzm

 m5

 Oficjalnie Federacja Rosyjska jest Państwem świeckim, ale na jego terytorium mieszka dużo wyznawców chrześcijaństwa ( głównie prawosławia), islamu ( druga po chrześcijaństwie religia w Rosji ), judaizmu i buddyzmu.

 

 Język rosyjski

kr

Język rosyjski, tak samo jak polski, należy do grupy języków słowiańskich, w związku z czym nauka jego nie jest tak skomplikowana, jak (powiedzmy)  nauka angielskiego czy niemieckiego. Jedną z najbardziej pociągających umiejętności  w nauce języka rosyjskiego jest opanowanie jego pięknego alfabetu – Cyrylicy, który na początku może  wydawać  się nieco skomplikowany. Gdy tylko uda nam się już opanować wszystkie litery alfabetu bardzo szybko  zaczynamy czytać i rozumieć wiele wyrazów. Dzieje się tak ponieważ mamy sporo  słów z tymi samymi rdzeniami.

 

Czego jest dużo

Największe terytorium na świecie

Rosja jest największym  krajem na świecie o łącznej powierzchni  17 075 400 km2. Dla porównania, terytorium Polski jest prawie 55 razy mniejsze!

 

 13

%d0%bc%d0%be%d1%80%d0%b51

To jest liczba mórz którymi jest otoczone terytorium Rosji.

 

Jezioro Bajkał

Znajduje się na Syberii i jest najgłębszym jeziorem na świecie. Wody Bajkału stanowią 20%  wszystkich zasobów słodkiej wody na Ziemi !

 

Tajga

Tajga Syberyjska jest największym lasem na świecie.

 

Mosty w Petersburgu

W znanym Rosyjskim mieście Sankt-Petersburgu, zbudowanym na wybrzeżu zatoki Fińskiej znajduje się aż 2 razy więcej mostów niż w samej Wenecji !

 

Kuchnia

 

Пирожки

%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b3%d0%b81

 

Селёдка под шубой 

%d1%81%d0%b5%d0%bb%d1%91%d0%b4%d0%ba%d0%b0

 

Крабовый салат

%d0%ba%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d0%b2%d1%8b%d0%b9-%d1%81%d0%b0%d0%bb%d0%b0%d1%82

 

Пельмени